X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal

ابزار دقیق - آشنایی با شبکه هوشمند و کاربرد آن

ابزار دقیق - آشنایی با شبکه هوشمند و کاربرد آن

موضوعات
Category

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 7
» بازديد ديروز : 1
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 138
» بازديد سال : 147
» بازديد کل : 190
» اعضا : 0
» مطالب : 5

آشنایی با شبکه هوشمند و کاربرد آن


تاریخ انتشار پست : 1395/11/6 بازدید : 5

شبکه هوشمند چیست؟

مفهوم شبکه­ هوشمند سازی کاملا در اخبار و بازار هست ولی اکثریت مردم در واقع نمی­دانند که دقیقا چیزهایی که یک شبکه­ هوشمند سازی را می­سازند چه هستند؟

قسمت شبکه به یک شبکه­ الکتریک دلالت دارد که اساسا یک شبکه­ کامل را تعریف می­کند که شامل خطوط انتقال، مبدل­ها، ایستگاه­های فرعی توزیع و همه­ لوازمی که باعث انتقال الکتریسیته از کارخانجات تولید به خانه و مراکز بازرگانی می­­گردد، می­شود.

شبکه هوشمند سازی

شبکه­ های بسیار اولیه در دهه­ ۱۸۹۵-۱۸۸۵ ساخته شد و با گذر زمان تعداد شبکه­ ها به افزایش خود ادامه می­دهد و برای همین است که الان بیش از ۹۲۰۰ شبکه در سراسر دنیا وجود دارد که  بیش از یک میلیون مگاوات نیرو به مصرف کنندگان می­رساند. همانطور که تحول رابطه­ مستقیمی با زمان دارد، پس برای یک عملکرد موثر از شبکه، تکنولوژی دیجیتال به سیستم شبکه معرفی شده است. تکنولوژی دیجیتال جدید ارتباط دوطرفه را مقدور می­سازد که ارتباط مستقیم بین صنایع همگانی و همه­ مصرف کنندگان را تضمین می­کند.

یک شبکه­ هوشمند سازی چیست؟

به بیان ساده،یک سیستم اتوماسیون صنعتی  بین صنایع همگانی و مصرف کنندگان. این شبکه­ هوشمند سازی متشکل از سیستم دیجیتال پیشرفته، اتوماسیون صنعتی، کامپیوتر و کنترل است که یک ارتباط دو طرفه­ را بین عرضه کننده نیرو و مصرف کننده­ آن تضمین می­کند.

در یک سیستم شبکه­ الکتریکی  معمولی، عرضه کننده­ برق فقط افت نیرو را زمانی که مشتری با آنها تماس می­گیرد، خواهد فهمید. ولی در مورد سیستم شبکه­ هوشمند سازی، اگر عرضه­ برق قطع شود، فراهم کننده­ خدمات به صورت خودکار به محدوده­ تحت تاثیر واقع شده، پاسخ می­دهد، چون اجزای شبکه­ هوشمند سازی دیتای کافی را فراهم می­کنند. مثلا از مبدل نیرو، سیستم توزیع و انتقالل اصلی و در نهایت به سیستم عرضه­ خانگی(شما ممکن است بگویید utility meterrr )

چه چیزهایی یک شبکه هوشمند سازی را می­سازد؟

بر اساس دپارتمان انرژی امریکا، چهار نوع تکنولوژی پیشرفته یک شبکه­ الکتریکی معمولی را به هوشمند تبدیل می­کند که این موارد هستند:

 1. ارتباط کاملا خودکار و تلفیقی بین همه­ اجزای شبکه­ الکتریکی
 2. کنترل اتوماتیک توزیع نیرو، معایب و تعمیرها
 3. پنل مدیریت پیشرفته،نرم افزار و مکانیزم حمایت کننده­ تصمیم
 4. تکنولوژی حس کردن و اندازه ­گیری دقیق به وسیله تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات هوشمند سازی

تکنولوژی به روز شده­ شبکه­ هوشمند سازی، تجهیزات اتوماسیون صنعتی با سازمان دهی و سیستم کنترل عالی  دارد که پاسخشان دقیق است و نیازهای به شدت روزافزون به برق را برطرف می­کند. زمانی که این شبکه­ های هوشمند سازی به کار گرفته نمی­شدند،، همه­ کمپانی­ های صنایع همگانی مجبور بودند تا کارگران مربوطه را بفرستند تا مترخوان را ببرند و دیتای مورد نیاز مرتبط با  مصرف کنندهه را به دست آورند.

یک شبکه­ هوشمند سازی چه کاری انجام می دهد؟

شبکه­ هوشمند سازی وظایف زیادی انجام می­دهد. بعضی مزایای یک شبکه­ هوشمند سازی در زیر آمده است:

 • انتقال و توزیع موثر نیروی برق
 • نیروی برق را به سرعت بعد از شکست نیرو در اثر معایب،ذخیره می کند
 • هزینه­ کمتر عملیات، نگهداری، مدیریت و برق برای صنایع همگانی و مشتریان
 • هزینه و نرخ نیروی برق پایین به علت کاهش پیک تقاضا
 • گزینه­ های بهتری از تلفیق انرژی تجدیدپذیر برای سیستم­ های تولید نیروی خودی فراهم می­کند
 • امنیت و حفاظت را بهبود می­بخشد

کاربردهای سیستم شبکه­ هوشمند سازی

گسترش تکنولوژی دیجیتال به شبکه ­های هوشمند سازی، اطمینان پذیری، کارآمدی و قابلیت دسترسی را به مشتریان تضمین می­دهد با توجه به این که همه­ صنایع برقی در راستای پایداری اقتصاد ملت محاسبه می­کنند. درست در آغاز زمان انتقال، اجرای آزمون برای بهبود تکنولوژی به وسیله­  ارتقا، توسعه و نگهداری استانداردها در یک استاندارد آستانه مخاطره آمیز می­شود و همچنین کاربردهای این شبکه­ های کارآمد همه­ این مسائل را برطرف می­کند.

کاربردهای اساسی شبکه­ های هوشمند سازی عبارتند از:

 • مهارت و کارآمدی خطوط انتقال را بالا می­برد
 • ریکاوری سریع بعد از هر گونه شکست ناگهانی/خرابی در خطوط و تغذیه کننده ها
 • کاستن مخارج
 • کاستن تقاضای پیک
 • توانایی برای تلفیق شدن با منابع انرژی تجدیدپذیر را در یک سطح بزرگ می­بخشد که باعث اشتراک گذاری بار و کاهش بار در مقیاس وسیع می­شود.

کاربرد های سیستم هوشمند سازی

هوشمند سازی در دنیای امروز

این روزها، قطع عرضه­ نیرو یک موضوع بسیار رایج است که تعداد زیادی از افراد با آن مواجه هستند که هر گونه خطایی در تغذیه کننده یا خطوط توزیع اصلی باعث یک خاموشی کامل می­شود چون کل سیستم از دستور خارج می­شود و عملکرد صنایع متوقف خواهد شد.

ولی شبکه­ هوشمند سازی قابلیت حفظ سیستم به کار کردن به وسیله­ مدیریت بحران دارد چون آنها قابلیت به جریان انداختن مجدد بعد از هرگونه بروز اشکال در جریان را می­بخشند.شبکه­ هوشمند سازی نه تنها ارتباط بین مشتریان و صنایع همگانی را فراهم می­کندد بلکه آنها به کاربران این امکان را می­دهند که مصرف برقشان را به طور سیستماتیک مدیریت کنند،مثل ما که از ذخیره سازی آنلاین ازز هر کجا و هر زمان استفاده می­کنیم.

مدیریت برق در جسم سازماندهی شده به وضوح باعث کاهش هزینه می­شود. یکی از کاربردهای جالب،سنجش گرهای هوشمندهستند.با کمک سنجش گرهای هوشمند ما نیازی نیست یک ماه کامل برای دریافت قبض برق صبر کنیم، و ما می­توانیم روزانهه به صورت آنلاین آن را مشاهده و دریافت کنیم که به وضوح باعث ذخیره­ پول برای مشتری و ذخیره­ انرژی برق برای کل کشور می­شود که باعث حمایت از پایداری اقتصاد کشور می­شود.

پیش اخطارهایی که خواهند آمد طیف گسترده­ ای از دیتا و تجهیزات فنی در کنار تجهیزات و پروتکل­های اتوماسیون صنعتی دارند،پس مهمترین چیز تضمین این که آیا سیستم به صورت مناسب نصب شده است خواهد بود، چون اگر چاله­ های حلقه در گسترشش این تکنولوژی نباشد، شبکه­ های هوشمند سازی در سطح جهانی انقلابی در بخش نیرو و همچنین اینترنتی که باعث تحول در دنیایی ITTT شد، خواهد آورد.

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد